Rower po basenie? Czemu nie!?

koła do roweru

Do niedawna rowery elektryczne stanowiły pewną ciekawostkę na rynku. Jednak obecnie jest to coraz częściej spotykane urządzenie na polskich ulicach, a zainteresowanie rośnie właściwie z miesiąca na miesiąc. Najwyższy czas zrozumieć, jak działają oraz na czym właściwie polega wspomaganie elektryczne i czy można się zmęczyć wjeżdżając na górę na rowerze elektrycznym?

Budowa i podzespoły czyniące rower elektrycznym
Rower elektryczny tak naprawdę jest konstrukcją bardzo przypominającą tradycyjne jednoślady. Tym, co go wyróżnia, są podzespoły wspomagające pracę naszych mięśni podczas poruszania się po drodze, czyli silnik elektryczny, bateria oraz kontroler, którego zadaniem jest odpowiednie sterowanie pracą silnika. Oznacza to, że możemy zapomnieć o jeździe zupełnie bez wysiłku. Z pewnością jednak, rower elektryczny pozwala na znacznie szybsze oraz łatwiejsze pokonywanie dystansów.

Jakie osiągi mają rowery elektryczne?
Przepisy Unii Europejskiej określają jaką mocą i osiągami może dysponować rower elektryczny. Sam silnik może rozpędzić nasze cudo nie szybciej niż do granicy 25 km/h, a moc silnika nie może być większa niż 250 Watt. Rowery elektryczne są wyposażane w silniki bezszczotkowe, a to oznacza długą i bezawaryjną pracę. Na jednym ładowaniu bez problemu przejedziemy do 60 km. Natomiast żywotność baterii szacuje się na ok. 20 000 km. Pozostaje nam tylko rozważyć czy dysponujemy odpowiednim zapasem gotówki na zakup roweru elektrycznego, gdyż ceny przeciętnych modeli wahają się w granicach 7 – 15 tys. PLN. Z pewnością wciąż jest to znacznie więcej niż w przypadku tradycyjnego jednośladu.

Te oraz inne rowery znajdziesz na dobrerowery.pl