Dlaczego warto sięgnąć po rękawiczki na rower?

przerzutki Shimano

Rękawiczki rowerowe bez wątpienia stanowią jeden z najważniejszych elementów ubioru każdego rowerzysty. Chronią one dłonie podczas upadków, a także zwiększają komfort podczas jazdy. W okresie jesienno-zimowym chronią również dłonie przed chłodem. Posiadanie rękawiczek na rower jest szczególnie istotne w przypadku jazdy zimą, gdy temperatura często spada poniżej zera. Jakie rodzaje rękawiczek na rower możemy wyróżnić? Czym charakteryzują się poszczególne rodzaje rękawiczek? Czy rękawiczki damskie na rower różnią się od tych męskich? Odpowiedzi na wszystkie pytania poznasz w tym artykule.

Czym różnią się poszczególne rodzaje rękawiczek?

Wyróżnić należy trzy główne typy rękawiczek, a mianowicie rękawiczki krótkie, długie oraz zimowe. Dwa pierwsze rodzaje rękawiczek wykorzystywane są głównie wiosną oraz latem. Jeśli na zewnątrz jest bardzo ciepło, powinniśmy zdecydować się na rękawiczki krótkie, które zapewniają komfort oraz podstawową ochronę podczas upadku.

Rękawiczki rowerowe długie bardzo często kojarzone są z rękawiczkami zimowymi, jednak niekoniecznie muszą one być przeznaczone do jazdy w niskich temperaturach. Rękawiczki długie posiadają bardzo delikatną konstrukcję, co pozwala na dokładne wyczucie kierownicy.

Rękawiczki zimowe z kolei przeznaczone są głównie do jazdy zimą, jak wskazuje ich nazwa. Przypominają one rękawiczki długie, jednak są one wykonane w taki sposób, aby oprócz dokładnego wyczucia kierownicy zapewnić również komfort termiczny.

rękawiczki rowerowe

Czym różnią się rękawiczki damskie?

Tak naprawdę nie ma większych różnic pomiędzy rękawiczkami damskimi na rower, a tymi, które przeznaczone są dla mężczyzn. Występują one dokładnie w tych samych rodzajach i mają takie samo przeznaczenie. Różnią się one przede wszystkim tym, że rękawiczki damskie mają odpowiednio dostosowane rozmiary. Ponadto ich kolorystyka może nieco odbiegać od kolorystyki rękawiczek męskich. W przypadku rękawiczek damskich przeważają m.in. akcenty różu lub fioletu.
Rękawiczki rowerowe w większości przypadków są uniwersalne, dlatego z męskich rękawiczek mogą korzystać również kobiety.