Jakie rodzaje przerzutek rowerowych można wyróżnić?

przerzutki Shimano

Jednym z najważniejszych elementów wyposażenia każdego roweru są przerzutki. Niezależnie od tego, czy posiadamy rower miejski, crossowy czy też może trekkingowy, element ten w znacznym stopniu ułatwia jazdę oraz czyni ją przyjemniejszą. Element ten bardzo przypomina skrzynię biegów występującą w samochodzie. Jeśli zamierzamy podjechać autem pod górkę, powinniśmy zmienić bieg na niższy, aby nasze auto miało mniejszy opór. Dokładnie takie samo jest działanie przerzutek rowerowych. Pozwalają one swobodnie zwiększać lub zmniejszać opór, który odczuwa się podczas pedałowania. Jakie rodzaje przerzutek można wyróżnić oraz jacy producenci są szczególnie polecani? Odpowiedzi na powyższe pytania znajdziesz w tym artykule.

Jakie rodzaje przerzutek są dostępne na rynku?

Na rynku można spotkać trzy główne rodzaje przerzutek: MTB, szosowe oraz trekkingowe. Te pierwsze przeznaczone są głównie dla rowerów górskich. Charakteryzują się one dość solidną budową oraz pewnymi cechami, które umożliwiają wygodną jazdę po bardzo wymagającym terenie.
Drugi rodzaj przerzutek stosowany jest głównie w rowerach crossowych, które przeznaczone są do jazdy po asfalcie oraz szutrze. Można je spotkać również w rowerach trekkingowych, które określa się mianem rowerów rekreacyjnych. Ostatni rodzaj natomiast dedykowany jest dla rowerów trekkingowych.

przerzutki Shimano

Shimano – japoński producent przerzutek rowerowych

Jednym z najbardziej cenionych producentów przerzutek rowerowych jest firma Shimano, która pochodzi z Japonii. Większość rowerów, które na co dzień można spotkać na drogach, prawdopodobnie posiada przerzutki Shimano (sprawdź tutaj). Producent ten oferuje wiele rodzajów przerzutek, które różnią się od siebie przeznaczeniem oraz zastosowaniem. Znając główne rodzaje przerzutek rowerowych, każdy posiadacz jednośladu powinien bez trudu dopasować ten element do swojego roweru.