Jaki rower dla nastolatka wybrać?

rower dla nastolatków

Wybór roweru dla nastolatka nie jest wcale taki łatwy, jak mogłoby się wydawać. Wybór różnych modeli jest naprawdę ogromy, a to także nie ułatwia wyboru. Jest jednak kilka zasad, których przestrzeganie może pomóc w wyborze idealnie dopasowanego roweru. Czym zatem się kierować podejmując decyzję?

Jaki rower dla aktywnego nastolatka?

Wybierając konkretny model roweru, przede wszystkim wziąć pod uwagę należy preferencje młodego człowieka. Jeśli ten lub sport i aktywny tryb życia, to warto postawić na rower dla nastolatków, który będzie do takich preferencji dopasowany. W przypadku osoby aktywnej na pewno bardzo dobrze sprawdzi się rower młodzieżowy MTB. Taki model idealnie sprawdza się podczas jazdy w terenie. Rower MTB charakteryzuje się odpowiednią geometrią ramy i amortyzatorami umożliwiającymi płynne pokonywanie trudnego terenu. Dzięki większym kołom i szerszym oponom rower MTB zwiększa bezpieczeństwo podczas intensywnej jazdy.

Bezpieczny i uniwersalny rower dla nastolatka, czyli jaki?

Oczywiście nie każdy nastolatek preferuje trudniejszą i intensywniejszą jazdę w terenie. Dla wielu znacznie lepszym rozwiązaniem jest spokojniejsza jazda w mieście lub po dość łatwych ścieżkach poza miastem. W takim przypadku polecić można rower crossowy. Jest to bardzo dobre rozwiązanie, jeśli młody człowiek rower traktować chce po prostu jako środek transportu, np. do szkoły. Rowery crossowe charakteryzują się tym, że ich przypadku siła wkładana w pedałowanie jest lepiej wykorzystywana, dzięki czemu jazda na takim modelu jest w pełni komfortowa.

rower dla nastolatków

Jak dopasować rozmiar roweru dla nastolatka?

Kupując rower młodzieżowy, pamiętać trzeba o właściwym dopasowaniu rozmiaru kół do wzrostu użytkownika. Od tego bowiem zależeć będzie zarówno komfort jazdy, jak i bezpieczeństwo. Jeśli rower będzie zbyt mały lub zbyt duży, wówczas trudno będzie go opanować w trakcie jazdy. Przyjąć można jednak konkretne parametry:

  • dla nastolatka w wieku 11-13 lat o standardowym wzroście dobrym wyborem będą koła w rozmiarze 24 lub 26 cali,
  • dla nastolatka w wieku 14-16 lat o standardowym wzroście dobrym wyborem będą koła w rozmiarze od 26 do 27,5 cali.