Jak wybrać rodzaj i rozmiar siodełka rowerowego?

siodełko rowerowe

Wybór siodełka do roweru nie jest łatwy, jeśli nigdy wcześniej się tego nie robiło. Na szczęście raz pozyskana wiedza będzie uniwersalnym sposobem doboru siodełek oraz ich rozmiaru. Oto porady od ekspertów!

Na co zwrócić uwagę wybierając siodełko do roweru?

Kupując siodełka rowerowe, warto w pierwszej kolejności kierując się kształtem oraz twardością. Powinna być ona dopasowana do typu roweru, na którym się jeździ. Twarde siodła najlepsze są podczas sportowej jazdy, często wymagającej zachowania odpowiedniej postawy przez dłuższy czas (sprzyjającej osiągnięciu najlepszych wyników na trasie). Montowane są zazwyczaj w rowerach crossowych oraz górskich. Szersze i miękkie siodła sprawdzają się podczas rekreacyjnej jazdy w pozycji wyprostowanej. Zapewniają podparcie dla ciała i nie powodują bólu. Miękkość amortyzuje również nierówności terenu.

Jak wybrać siodełko rowerowe?

Przy wyborze siodełka bardzo ważna jest wielkość. Profesjonalne firmy oferują możliwość wyboru rozmiaru siodełka, zazwyczaj pomiędzy 135 a 165 mm. Jak wybrać rozmiar i sprawić, że siodełko rowerowe będzie doskonale pasować do danej osoby oraz preferowanego przez nią sposobu wykonywania aktywności fizycznych? Najważniejsza jest budowa ciała, a co za tym idzie – przed zakupem warto sprawdzić rozstaw kości kulszowych. Jak to zrobić? Wystarczy usiąść na plastycznym podłożu w pozycji, jaką przyjmuje się na rowerze, a następnie zmierzyć odległość między najgłębszymi punktami w pozostawionym odbiciu. Siodełko, które się wybierze, powinno być nieco szersze.

Nie jest to rozwiązanie zapewniające 100% skuteczność, ponieważ ważne jest także wygoda np. dla miednicy, która może mieć różne szerokości. Mimo to posiadając tę wiedzę, można być niemal pewnym wyboru odpowiedniego siodełka rowerowego >sprawdź tutaj<, a w razie wątpliwości zawsze można poprosić o pomoc specjalistę ze sklepu internetowego lub stacjonarnego. Ekspercka wiedza to najlepsze potwierdzenie szukania siodełka w miejscu o renomie i doświadczeniu.