EPIRB – jaka jest funkcja tych urządzeń?


Artykuł powstał we współpracy z blogiem Fairwinds.pl

Radiopława epirb, to najczęściej instalowane urządzenie elektroniczne o funkcji poszukiwawczo-ratunkowej na rekreacyjnych jachtach, rybackich kutrach, statkach pasażerskich i handlowych, czy też na okrętach wojennej marynarki. 

Radiopława – do czego służy?

Radiopława używana jest celem lokalizacji miejsca katastrofy: pozwala odnaleźć rozbitków, dzięki czemu ułatwia znacząco pracę załóg CSAR oraz SAR. Emisja alarmowego sygnału z urządzenia epirb oznacza, iż doszło niestety do katastrofy i ludzie są w niebezpieczeństwie albo też ewentualnie to, iż dłużej nie mogą już zostać na pokładzie danej jednostki. Sygnał ten informuje także ratowników, iż rozbitkowie stracą w najbliższym czasie opcję skorzystania z urządzeń łączności. 

Sygnały 

Sygnały emitowane przez dostępne na rynku awaryjne radiopławy mogą posiadać, zależnie od częstotliwości w jakiej pracują niżej wymieniona postać: częstotliwość na poziomie 406,025 MHz (zakres UKF/Ultra High Freguency) emituje cyfrowe sygnały, których charakterystyka pozostaje zgodna z parametrami CCIR, które gwarantują dokładność określania pozycji poniżej trzech morskich mil, – częstotliwość na poziomie 121,5/243 (dla wojskowych samolotów) MHz emituje sygnały, których akustyczny przebieg zmienia się minimum na poziomie 700 Hz, w przedziale częstotliwości 1600-300 Hz, co daje nam dokładność poniżej dziesięciu morskich mil – częstotliwość na poziomie 2182 kHz (zakres MF) emituje sygnały modułowane tonem 1300 Hz.